JS Elektronik
ul. Wolumen 6/43
01-912 Warszawa

tel: (022) 245 09 62
kom: 501 014 418

biuro@jsel.pl biuro@jselektronik.pl

Wyłącznik PD10

 


Wyłacznik PD10 w obudowie.

PD10 jest to sterowany wyłącznik prądu (do 10A), zbudowany na tranzystorach MOSFET. Działa podobnie jak przekaźnik przy czym do sterowania wymaga znikomo małego prądu (<0.2mA). Tym się również różni od przekaźnika, że nie ma elementów mechanicznych przez co szybkość pracy może być większa. Jest to tylko element wykonawczy mocy, dostarczający prąd do obciążenia i musi współpracować z elementem sterującym np. sterownikiem PWM zawartym w woltomierzu VM3 lub VM4. Może również sterować ładowaniem i rozładowaniem akumulatora w połaczeniu np. z woltomierzem VS4. Włączenie prądu następuje gdy napięcie na wejściu sterującym PWM jest większe od 3V, świeci się wówczas informacyjna dioda LED.Uproszczony schemat PD10.Zastosowanie:
  • Włączanie / wyłączanie odbiorników prądu np. przy współpracy z woltomierzem VS4 może automatycznie odłączać obciążenia od akumulatora aby nie dopuścić do jego rozładowania.
  • Regulacja mocy mat grzewczych i podgrzewaczy.
  • W/g pomysłu użytkownika.

Właściwości: PD10 zbudowano na tranzystorach MOSFET o małej rezystancji przewodzenia przez co moc tracona na ciepło jest niewielka, np. dla prądu 10A całkowita moc tracona wynosi ok. 1W. W celu zmniejszenia ryzyka uszkodzenia wyłącznika, zastosowano 2 układy nadzorujące jego pracę:
1. Kontroler napięcia wejściowego.
Pozwala na włączenie PD10 dopiero gdy napięcie na jego wejściu przekracza 10.5V. Kontroler napięcia pracuje z histerezą i wyłącza przepływ prądu gdy napięcie wejściowe spadnie poniżej 9.0V. Ma to na celu ochronę tranzystorów wykonawczych gdyż praca przy zbyt niskim napięciu może je uszkodzić.
2. Układ czasowy  opóźniający włączenie PD10 po spadku napięcia na jego wejściu poniżej 8V3. Przeciwdziała to pracy oscylacyjnej gdy źródło prądu ma zbyt dużą rezystancję.
PD10 jest odporny na odwrotne podłączenie zasilania na wejściu ale tylko wtedy gdy wyjście nie jest podłączone do obciążenia, w przeciwnym wypadku może ulec uszkodzeniu.
Widok PD10 po rozkręceniu obudowy
(Uwaga! przewodów nie ma w komplecie)

Dane techniczne  
Zakres napięć wejściowych Uin: 10.5V - 28V
Prąd długotrwały w stanie włączenia: 10A
Maksymalny prąd impulsowy: 50A
Rezystancja w stanie włączenia: 0,01ohm
Napięcie włączenia (sterujące, PWM in): 3V - 15V
Napięcie wyłączenia (sterujące, PWM in): poniżej 1V
Rezystancja wejścia sterującego, PWM in: 110kohm
Maksymalna częstotliwość pracy: 1 kHz
Prąd pobierany w stanie wyłączenia: 0,4 mA (dla Uin=12V)
Wymiary obudowy: 50 x 65 x 28 mmCena : 38,00 PLN