JS Elektronik
ul. Wolumen 6/43
01-912 Warszawa

tel: (022) 245 09 62
kom: 501 014 418

biuro@jsel.pl biuro@jselektronik.pl

VS4 woltomierz samochodowy, alarm + temperatura + wyjście sterujące
.

Zastosowanie:
 • Sygnalizacja zbyt niskiego lub zbyt wysokiego napięcia akumulatora.
 • Układy nadzorujące rozładowanie / ładowanie akumulatorów.
 • Układy powiadamiania o przekroczeniu zadanych progów napięcia.
 • Do samochodów z instalacją 12V, 24V (lub 36V/48V wersja H).
 • Jachty i łodzie.
 • Warsztat elektrotechnika /elektronika.

  Właściwości:
 • Pomiar napięcia stałego od 5V do 37V (do 60V wersja H)
 • Pomiar temperatury od -20C do +60C.
 • Wyjście ON/OFF, sterowane napięciem mierzonym.
 • 3 tryby pracy miernika:
  - tryb sterowania ładowaniem akumulatora.
  - tryb alarmu.
  - tryb kontroli rozładowania (wyłączenie obciążenia po spadku napięcia do określonego poziomu).
 • Progi działania programowane przez użytkownika.
 • Zakres ustawiania progów napięcia od 5V do 60V co 0.1V.
 • Wewnętrzny alarm, akustyczny (buzer).
 • 3 - stopniowa regulacja jasności wyświetlacza.
 • Dostępna wersja w obudowie uszczelnionej (VM4).
 • Mały pobór prądu ( typ. 20 - 30 mA dla 12V ).
 • Prosty sposób programowania miernika tylko jednym przyciskiem.
 • Nie wymaga baterii zasilającej.
 • Odporny na omyłkowe, odwrotne podłączenie.

OPIS:
3-cyfrowy woltomierz napięcia stałego przeznaczony do współpracy z akumulatorami od 6 V do 24V a wersja VS4H do 60V. Działa również jako termometr i wyłącznik sterowany napięciem. Dzięki tej funkcji może być użyty np. do sterowania ładowaniem akumulatora włączając ładowanie przy określonym napięciu i wyłączając gdy napięcie osiągnie odpowiedni poziom. Pozwala również na wyłączenie urządzenia gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej ustawionej wartości. Miernik nie ma w sobie elementów mocy a jedynie może nimi sterować np. przekaźnikiem z odpowiednim układem elektronicznym. Napięcia włączenia i wyłączenia są ustalane przez użytkownika. Miernik dostępny jest również w obudowie uszczelnionej (VM4) dzięki temu może być stosowany w sprzęcie pływającym. Miernik ma 3 tryby pracy różniące się algorytmem działania wyjścia sterującego. Dodatkowo ma wewnętrzną sygnalizację akustyczną włączaną niezależnie od trybu pracy. Choć dalszy opis miernika może wydawać się skomplikowany to obsługa , po zrozumieniu podstawowych zasad jest prosta. W instrukcji podano krok po kroku sposób programowania wszystkich trybów pracy miernika z przykładami ustawienia typowych napięć.

Dane techniczne woltomierza VS4
Zakres pomiaru napięcia: 5V - 37V (napięcie zasilania = napięcie mierzone)
Zakres pomiaru temperatury: -20C +60C
Prąd pobierany: od 10mA do 35mA (zależy od napięcia zasilania i jasności LED)
Zakres pomiaru temperatury: -20C do +60C
Czujnik temperatury: precyzyjny, elektroniczny
Napięcie na wyjściu sterującym: 0V - wyłączone, +3V5 - włączone.
Rezystancja wyjścia sterującego: 2.7 kohm
Dokładność pomiaru: napięcia +/- 0.1V, temperaury +/- 1C
Wyświetlacz: 3 cyfry LED 10mm
Kolor wyświetlacza: czerwony, zielony,  niebieski lub żółty
Wymiary obudowy: 49.5 szer. x 20.5 wys. x 62mm. (bez podstawki)

Woltomierz zamknięto w estetycznej, metalowej obudowie pomalowanej czarnym lakierem proszkowym. Konstrukcja podstawki umożliwia zarówno postawienie urządzenia np. na blacie, jak i podwieszanie go np. pod półką. Podstawę można w pewnym zakresie wyginać, uzyskując odpowiedni kąt nachylenia. Z tyłu obudowy wyprowadzono przewody podłączeniowe:


VS4 bottom
Widok woltomierza VS4 od spodu.


PODŁĄCZENIE ELEKTRYCZNE WOLTOMIERZA :
Z obudowy woltomierza wyprowadzone są 3 kable. Każdy kabel składa się z 2 izolowanych od siebie elektrycznie, ale połączonych ze sobą przewodów. "Najważniejszy" z nich to kabel zasilania i pomiaru napięcia (czerwona opaska) . Jeden z przewodów tego kabla, oznaczony czerwonym paskiem, należy podłączyć do "+" instalacji a ten bez oznaczenia do masy "-" . Podłączenia należy dokonać za stacyjką żeby woltomierz wyłączał się po wyjęciu kluczyka. Możemy również dokonać podłączenia na stałe, ale należy pamiętać, że woltomierz pobiera kilkadziesiąt mA prądu i nie należy zostawiać go na dłuższy czas pod napięciem gdy silnik nie pracuje. Przy minimalnej jasności pobór prądu jest najmniejszy (ok.5mA) Czasami pomiar napięcia może nie być wiarygodny. Dzieje się tak wtedy, gdy woltomierz podłączymy do przewodów, którymi płynie duży prąd do innych odbiorników powodując znaczny spadek napięcia. Należy wówczas poszukać innego miejsca podłączenia. Najdokładniejszy pomiar jest bezpośrednio na klemach akumulatora.
Kabel do wyłącznika mocy (bez opaski):
Sam miernik nie ma silnoprądowych elementów mocy sterujących przepływem prądu. Musi współpracować z włącznikiem mocy np. PD10. Napięcie w stanie wysokim na przewodzie dodatnim kabla sterującego to +3.5V. Przewód ten, oznaczony czerwonym paskiem (+), należy podłączyć do wejścia "+" włącznika mocy a kabel bez oznaczenia (masa) do "-". W przypadku kiedy nie korzystamy ze tej funkcji kabel można skrócić i zaizolować.
Kabel z czujnikiem temperatury::
Na końcu kabla jest zamocowany precyzyjny, elektroniczny czujnik temperatury. Czujnik ma wykonany otwór D=3mm, który ułatwia przymocowanie go do "nadwozia". Miejsce zamocowania powinno być tak wybrane żeby czujnik nie nagrzewał się od Słońca i silnika, miał zapewniony przepływ powietrza a zarazem nie był narażony na błoto i wodę. Uwaga ! czujnik nie powinien być przykręcony metalową częścią bezpośrednio do elementów nadwozia gdyż bezwładność cieplna tych elementów jest duża. Należy starannie zamocować kabel czujnika, żeby od drgań nie nastąpiło jego wyrwanie z obudowy. Ta uwaga dotyczy wszystkich przewodów.Schemat podłączenia woltomierza do instalacji elektrycznej.
UWAGA: wyłącznika mocy nie ma w komplecie.
OBSŁUGA I PROGRAMOWANIE:
Cała obsługa miernika i programowanie odbywa się za pomocą jednego przycisku (klawisza). Przycisk znajduje się od przodu obudowy po prawej stronie. Krótkie, pojedyncze naciśnięcie klawisza powoduje zmianę pomiaru (temperatura / napięcie / napięcie) poprzedzone wyświetleniem 3 liter identyfikacyjnych i pokazaniem dodatkowej informacji o trybie pracy miernika, lub o wartości ustawionego progu alarmu.Jest to tzw. MENU zewnętrzne. Ma ono 3 pozycje:
1. " CCC " pomiar temperatury + wejście do MENU głównego
2. " uuu " pomiar napięcia + wejście do MENU ustawienia dolnego progu alarmu
3. " UUU " również pomiar napięcia + MENU ustawienia górnego progu alarmu.
Przytrzymanie wciśniętego klawisza powyżej 2 sek. powoduje wejście do Menu wewnętrznego przy czym dla każdej z trzech pozycji będzie to inne MENU.
Szczegółowe informacje dotyczące obsługi i programowania miernika zawarto w pliku "pdf" do pobrania poniżej. W instrukcji podano krok po kroku sposób programowania wszystkich trybów pracy miernika z przykładami ustawienia typowych napięć.
vs4.pdf (ok. 200kB) - instrukcja obsługi i programowania VS4Porównanie wielkości VS4 i pudełka zapałek


Cena : 72,00 PLN

  Instrukcja do woltomierz VS4